Od Lobkowiczů je bezesporu nejvýznamnějším původním českým šlechtickým rodem, který sehrál významnou roli i v evropské politice.
Jméno Lobkowicz nosila celá řada duchovních, politiků, válečníků a celkem 17 nositelů Řádu zlatého rouna.
Historie Lobkowiczů sahá až do 14. století. Prvním knížetem z rodu Lobkowiczů byl Zdeněk Vojtěch z Lobkowicz, nejvyšší kancléř Království českého. Titul získal za podporu nároků Habsburků na český trůn v době stavovského povstání. Díky pobělohorským konfiskacím shromáždil rozsáhlý majetek, který ještě rozšířil sňatkem s Polyxenou rozenou z Pernštejna.
Jméno Lobkowiczů je spojeno s mnoha významnými událostmi české historie. Lobkowiczský palác na Pražském hradě je známý např. pražskou defenestrací r. 1618. Právě Lobkowiczové darovali karmelitánskému klášteru věhlasné Pražské Jezulátko, podobně jako mnoho vzácných relikvií, které lze najít v pražské Loretě. Po staletí pečlivě spravovali své statky, mj. včetně mnoha pivovarů.
Lobkowiczové byli známi jako mecenáši umělců. Významná je především jejich podpora Beethovena, Mozarta či Haydna. Ludwig van Beethoven věnoval 7. knížeti (Josefu Františku Maxmiliánovi) Lobkowiczovi četná díla, mezi nimi symfonie č. 5, 6 a 3 (Eroica). Kromě toho podporovali Lobkowiczové Matici českou, stavbu Národního muzea, byli mecenáši řady spisovatelů i vědců.
Pravopis jména Lobkowicz je dodnes zachován tak, jak se psal ve středověku staročeským pravopisem. Tato transkripce nemá nic společného s polštinou, a proto se v žádném případě nevyslovuje „Lobkovič“. Stejně tak použití poněmčelé verze „Lobkowitz“ rozhodně není na místě, protože Lobkowiczové byli a jsou čistě českým rodem. Nikdo z rodiny Lobkowiczů se za druhé světové války nepřihlásil k německé národnosti, proto jim byl také zabavený majetek v 90. letech 20. století navrácen.
V současné době se rod dělí na větev roudnickou, mělnickou, dolnobeřkovickou, křimickou a některé další. Mezi nejznámější památky v jejich vlastnictví, které můžete navštívit, patří např. Lobkowiczký palác na Pražském Hradě, zámek Mělník, zámek Nelahozeves, zámek Roudnice nad Labem a hrad Střekov v Ústí nad Labem.
Naše značky a pivovary: Lobkowicz Premium, Pivovar Protivín, Pivovar Černá Hora, Pivovar Jihlava, Pivovar Klášter, Pivovar Rychtář, Pivovar Uherský Brod, Pivovar Vysoký Chlumec