22. března 2024

13:15

Brandy - od koňaku po exotické destiláty

22. března 2024, 13:15 | Objevte původ a tajemství brandy, destilátu s ohnivým půvabem, jehož kořeny sahají do dávných dob.

Termín brandy pochází z anglického jazyka. Jedná se o destilát z vína, který obsahuje 35-60 % alkoholu. Název brandy je pak odvozen nizozemského brandewijn, což je doslovně přeloženo jako pálené víno, nebo také ohnivé víno. Nejslavnější brandy pochází z Francie. Tam se jim však říká Koňak, případně Armaňak. Názvem brandy se honosí destiláty z Řecka - Metaxa, Španělska - Carlos, Brandy, Gruzie - Sarajishvili nebo Arménie - Ijevan.

 

Brandy dělíme na VS, VSOP a XO

VS - Very Special - brandy zraje alespoň 2 roky
VSOP - Very Superior Old Pale - brandy zraje alespoň 4 roky
XO - Extra Old - brandy dostane prostor zrát 6 a více let.

 

Výroba brandy

Obecně se brandy vyrábí z vinné nebo ovocné pálenky. Ta vzniká díky destilaci fermentovaných ovocných šťáv. Po destilaci se mu dopřeje čas uvnitř sudů. Zajímavostí je, že většina brandy zraje v sudech po sherry. Doba zrání velmi ovlivňuje výslednou chuť. Chceme-li dosáhnout co nejkvalitnější chuti, měli bychom brandy dát dostatek prostoru. Jakmile brandy stočíme do lahve, proces zrání se ukončuje.

V naší kamenné prodejně naleznete koňaky i brandy z Arménie, Řecka, Ukrajiny a jiných zemí. Budeme potěšeni, když se zastavíte v naší prodejně Pivo-vinotéky nebo objednáte v našem e-shopu:

Projít nabídku Brandy